NK CR   SCK - Slovník českých knihovníků
Podrobnější informace naleznete přímo v online katalogu / For more information enter the online catalogue
Záhlaví Šimáček, Otto, 1908-1978
Narození 15. srpna 1908, Brno (okr. Brno-město)
Úmrtí 11. března 1978, Praha (okr. Hlavní město Praha)
Místo působení Brno (okr. Brno-město) - Univerzitní knihovna v Brně (nyní Moravská zemská knihovna v Brně) (1934-)
Praha (okr. Hlavní město Praha) - Národní a universitní knihovna v Praze (nyní Národní knihovna ČR) (1953-1969)

Biografická pozn. Narozen 15.8.1908 v Brně, zemřel 11.3.1978 v Praze. PhDr., sociolog, knihovník, bibliografické publikace.
Źivotopis Studoval sociologii na Masarykově universitě v Brně. Patřil k brněnské sociologické škole a vydal několik sociologických prací. Svou práci v knihovnách začal v roce 1934 v Universitní knihovně v Brně, potom pracoval v Universitní knihovně v Praze, v Knihovně vysokých škol technických, v knihovně Vysoké školy politické a sociální a ve Sboru pro československé knihovny v zahraničí. V průběhu okupace Československa se účastnil ilegální činnosti a v únoru 1945 byl pro tuto svoji činnost zatčen. Od roku 1953 působil nepřetržitě 16 let jako bibliograf v Národní knihovně, tehdy složce Státní knihovny. Zpracovával pro analytickou bibliografii periodik filozofii, historii a některé další společenské vědy. Později zpracovával anotace pro Bibliografický katalog ČSSR - České knihy. Významnou práci vykonal jako redaktor sborníku Česká bibliografie, který redigoval od sv. 2 až do sv. 9, poslední svazky redigoval už jako důchodce. Má značné zásluhy na dobré úrovni prvních deseti ročníků sborníku. Jako zkušený editor, znalec archivního výzkumu, metod vědecké práce a dlouholetý knihovník a bibliograf jednotlivé příspěvky sborníku nejen pečlivě redigoval, ale v mnohém se stal metodickým rádcem, učitelem i věcným kritikem tehdejší mladší generace našich bibliografů. Publikoval ve sborníku stati o teorii a metodách retrospektivní bibliografie a z dějin bibliografie 19. století, jejichž historická cena přesahuje rámec knihovnictví a bibliografie. Byl mnohostranně činný publicista, sociolog, badatel, editor, knihovník bibliograf.
Jeho životní dílo v oblasti humanitních věd je pozoruhodné svým rozsahem a šířkou tematického záběru. Obsahuje trvalé hodnoty dotýkající se zejména teorie a dějin bibliografie a přibližují události českých dějin třetí čtvrtiny 19. století.

LinkZobrazit záznam v online katalogu / Display record in the online catalogue
 
[ Navigace - http://aleph.nkp.cz/publ/sck / 00000 / 01 / 000000102.htm ]