NK CR   SCK - Slovník českých knihovníků
Podrobnější informace naleznete přímo v online katalogu / For more information enter the online catalogue
Záhlaví Mauer, Jan, 1878-1937
Pseudonym Průcha, Karel, 1878-1937
Narození 1. června 1878, Kamenný Újezd (okr. Stříbro)
Úmrtí 27. září 1937, Praha (okr. Hlavní město Praha)
Místo působení Praha (okr. Hlavní město Praha) - Československý pedagogický ústav Jana Amosa Komenského (1919-1937)

Biografická pozn. Narozen 1.6.1878 v Kamenném Újezdě u Stříbra, zemřel 27.9.1937 v Praze. Učitel, knihovník, spisy z oboru pomocného školství, pedagogiky a knihovnictví, překlady z francouzštiny, ruštiny a angličtiny.
Źivotopis Po studiích se stal učitelem a zabýval se výchovou a vzděláváním zdravotně postižených dětí a mládeže. O svých zkušenostech přednášel na odborných sjezdech a napsal celou řadu odborných pojednání. Je proto pokládán za zakladatele české speciální pedagogiky, pro kterou zavedl termín nápravná pedagogika, jímž byl nahrazen starší výraz pedopatologie. Překládal rovněž z cizích jazyků (němčina, francouzština, angličtina a ruština). V roce 1919, kdy byl v Praze založen Československý pedagogický ústav Jana Amosa Komenského, byl Jan Mauer pověřen vedením pedagogické knihovny, která se stala součástí ústavu. Do fondů knihovny byly od počátku zařazovány knižní i časopisecké publikace vhodné ke studiu pedagogiky včetně jejích pomocných disciplín a ke studiu organizace školství. Zpočátku knihovna sloužila potřebám pracovníků ústavu, od konce roku 1922 byla zpřístupněna i širší odborné veřejnosti a rozšiřovala své fondy a služby i publikační činnost. Pod Mauerovým vedením vycházelo několik edic představujících knihovnu a její fondy, např. Publikace Pedagogické knihovny Komenského v Praze a Průvodce Pedagogickou knihovnou Komenského. Roku 1925, kdy byl Český pedagogický ústav zrušen, hrozil knihovně zánik. Díky pracovníku ministerstva školství Josefu Keplovi byla však zachována jako samostatná studijní knihovna a Jan Mauer v jejím čele působil až do své smrti v roce 1937.
K významným Mauerovým pracím z oboru speciální pedagogiky patří např. Škola pomocná z roku 1912, Duševně úchylné děti z roku 1928, Hra jako přirozený činitel výchovy z roku 1931. Z bibliografických soupisů vydal např. v roce 1932 Výbor knih k základnímu studiu pedagogiky.
Další info URLSmýkal, J.: Tyflopedický lexikon jmenný

LinkZobrazit záznam v online katalogu / Display record in the online catalogue
 
[ Navigace - http://aleph.nkp.cz/publ/sck / 00000 / 06 / 000000608.htm ]