NK CR   SCK - Slovník českých knihovníků
Podrobnější informace naleznete přímo v online katalogu / For more information enter the online catalogue
Záhlaví Hamanová, Pavlína, 1894-1978
Odkaz. forma Hamannová, Pavlína, 1894-1978
Narození 10. března 1894, Týniště nad Orlicí (okr. Rychnov nad Kněžnou)
Úmrtí 18. června 1978, Praha (okr. Hlavní město Praha)
Místo působení Praha (okr. Hlavní město Praha) - Veřejná a universitní knihovna v Praze (nyní Národní knihovna ČR) (1921-1951)

Biografická pozn. Narozena 10. 3. 1894 v Týništi n. Orlicí, zemřela 18. 6. 1978 v Praze. PhDr., knihovnice, zaměřená na historické ilustrace a knižní vazby.
Źivotopis Rodem byla z Týniště nad Orlicí, kde její otec byl lesním správcem. Studovala na univerzitě češtinu, francouzštinu a španělštinu. V roce 1921 ukončila studium na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy dizertační prací Slovník slezských slov. Po doktorátu vstoupila r. 1921 do služeb Veřejné a universitní knihovny jako praktikant, v r. 1922 byla jmenována asistentkou. Za války byla radovou archivní a knihovní služby v Zemské a universitní knihovně v Praze. Jejím hlavním působištěm se stalo oddělení vazby. Vedle toho budovala řadu let oddělení bibliofilií, včetně speciálních katalogů. V posledních letech své aktivní činnosti se věnovala popisu starých tisků. Odtud odešla také v roce 1951 do důchodu. Její zájem o knihu nebyl pouze bibliofilský. V připravovaném, bohužel nikdy nevydaném, díle věnovala pozornost české i světové knižní ilustraci, především 17. a 18. století. Dalším zájmem byla ikonografie domácích světců českého baroka (díla daného do tisku, které také nikdy nevyšlo). Středem jejího zájmu byly především Mansfeldské vazby a těsně před smrtí pak vazba Remešského evangeliáře – korunovačního kodexu francouzských králů, jehož část bývala přisuzována sázavskému opatu Prokopovi, k níž jako první u nás získala podrobnou dokumentaci.Mezi významné vydané tituly patří - Náš barok v knižní ilustraci (1938), Francouzská ilustrovaná kniha XV. – XIX. století (1947), Z portrétu české barokní ilustrace (1942), Rubensovy ilustrace v pražských knihovnách (1952). Teprve v důchodu našla čas na práci na své ojedinělé a v mnoha směrech nepřekonané monografii Z dějin knižní vazby (1959).
Dále je autorkou desítky článků i drobných nálezových zpráv, publikovaných v odborném i regionálním tisku doma i v zahraničí například ve sborníku Historická knižní vazba, z cizích pak například časopis Antikvariat anebo Gutenberg Jarhbuch (1967). Poslední tištěnou prací je příspěvek ve Vlastivědném věstníku moravském věnovaný knihovně brněnského lékaře a cestovatele J. K. Praetoria z Perlenberka. V letech 1927-1928 byla pokladníkem Spolku československých knihovníků a jejich přátel. Byla aktivní členkou Spolku českých bibliofilů. Důležitá byla například její spoluúčast na přípravě a katalogu výstavy Knižní vazba sedmi století, pořádané Památníkem národního písemnictví v. r. 1966. Mezi její zájmy patřilo studium bibliofilie, knižní vazby, ikonografie a sledování speciální literatury.

LinkZobrazit záznam v online katalogu / Display record in the online catalogue
 
[ Navigace - http://aleph.nkp.cz/publ/sck / 00000 / 06 / 000000648.htm ]