NK CR   SCK - Slovník českých knihovníků
Podrobnější informace naleznete přímo v online katalogu / For more information enter the online catalogue
Záhlaví Sajíc, Jan, 1894-1951
Narození 31. prosince 1894, Veselí nad Lužnicí (okr. Tábor)
Úmrtí 9. listopadu 1951, Praha (okr. Hlavní město Praha)
Místo působení Praha (okr. Hlavní město Praha) - Veřejná a universitní knihovna v Praze (nyní Národní knihovna ČR) (1921-1951)

Biografická pozn. Narozen 31. 12. 1894 ve Veselí nad Lužnicí, zemřel 9. 11. 1951 v Praze. PhDr., knihovník, divadelní a literární kritik, publikace o Klementinu, překlady z němčiny, polštiny a francouzštiny.
Źivotopis Po maturitě na gymnáziu studoval na Karlově univerzitě slavistiku a srovnávací dějiny literatur, absolvoval i pět semestů teologie, roku 1920 získal doktorát. Ještě během studií se Sajíc věnoval překladům z němčiny, polštiny a francouzštiny (Eliza Orzeszkowa: Světlo v sutinách Marie Rodziewiczówna: Vřes Georges Ohnet: Hvězda Alexandr Dumas ml.: Ilka) a vlastní básnické tvorbě, již publikoval časopisecky. Do Národní a univerzitní knihovny nastoupil 23. dubna 1921, nejprve pracoval jako praktikant, po roce byl jmenován asistentem a od r. 1926 komisařem archivní a knihovní služby. Díky své důkladnosti, přesnosti a odpovědnosti se stal roku 1935 vrchním komisařem a posléze i radou a vrchním radou archivní a knihovní služby. Dějinami Klementina a jeho knihoven se zabýval v publikaci Pokladnice věků z roku 1948. Pro potřeby čtenářů založil katalogy portrétů a vyobrazení významných domácích i cizích míst a zpracoval na 12 000 kartotéčních lístků. Jeho jméno se dostalo do slangu užívaného pracovníky knihovny. Přípisovému lístku říkali saječina či saječinka. Vedle práce pro knihovnu se Sajíc věnoval také divadlu. Byl divadelním referentem Lidových listů a ve své úpravě vydal několik starších divadelních her. Jako ochotník působil v divadle na Strahově a přispíval i svou činností divadelně výchovnou a poradensky režijní. Byl uznávaným divadelním kritikem.

LinkZobrazit záznam v online katalogu / Display record in the online catalogue
 
[ Navigace - http://aleph.nkp.cz/publ/sck / 00000 / 07 / 000000778.htm ]