NK CR   SCK - Slovník českých knihovníků
Podrobnější informace naleznete přímo v online katalogu / For more information enter the online catalogue
Záhlaví Hušek, Josef, 1912-1981
Narození 5. listopadu 1912, Havlíčkův Brod (okr. Havlíčkův Brod)
Úmrtí 1. května 1981, Praha (okr. Hlavní město Praha)
Místo působení Havlíčkův Brod (okr. Havlíčkův Brod) - Městská knihovna v Havlíčkově Brodě (nyní Krajská knihovna Vysočiny)
Praha (okr. Hlavní město Praha) - Městská knihovna pražská (nyní Městská knihovna v Praze) (1954-1957)
Praha (okr. Hlavní město Praha) - Státní knihovna ČSR (nyní Národní knihovna ČR) (1959-1961)

Biografická pozn. Narozen 5.11.1912 v Havlíčkově Brodě, zemřel 1.5.1981 v Praze. Politický pracovník komunistické strany, ředitel knihoven, práce z oboru knihovnictví a kultury.
Źivotopis Ve třicátých letech studoval pražskou právnickou fakultu a stal se členem komunistické strany. Po roce 1945 pracovně působil na ministerstvu informací a osvěty. Ovšem to, že byl španělským interbrigadistou, ho přimělo odejít, protože právě proti španělským interbrigadistům se obrátilo podezření z protisocialistické činnosti. Poté pracoval na Ústředním národním výboru hlavního města Prahy. V počátcích 50. let se stal náměstkem ministra financí. Ve svých knihovnických počátcích pracoval v Městské knihovně v Havlíčkově Brodě (nyní Krajská knihovna Vysočiny). Od roku 1954 byl ředitelem Městské knihovny pražské (nyní Městská knihovna v Praze). Zde díky novému organizačnímu uspořádání došlo k urovnání vnitřních poměrů. Od roku 1955 byl předsedou Ústřední knihovnické rady. Avšak kvůli dlouhodobé nemoci pověřil vedením knihovny dr. Rudolfa Málka a po uzdravení přechází na nové pracoviště. Mezi lety 1959 a 1961 vedl Státní knihovnu ČSR (nyní Národní knihovna ČR), kam přivodil socialistickou atmosféru, jež zahrnovala správné oslovení, otevřené jednání a řešení problémů za pomoci zapojení společných sil. Knihovnu považoval za důležitou součást budování socialismu. Byl velmi aktivní osobou, snažil se pomáhat, naslouchat, aktivně se zapojovat do řešení nedostatků a u jiných si dokázal vážit i dobře splněných drobných úkolů. Věnoval se i publikační činnosti. Napsal Kádrová práce v umění a kultuře (1950), společně s Rudolfem Málkem Pražská městská knihovna (1956).

LinkZobrazit záznam v online katalogu / Display record in the online catalogue
 
[ Navigace - http://aleph.nkp.cz/publ/sck / 00000 / 08 / 000000811.htm ]