NK CR   SCK - Slovník českých knihovníků
Podrobnější informace naleznete přímo v online katalogu / For more information enter the online catalogue
Záhlaví Kurka, Ladislav, 1933-
Narození 5. března 1933, Kolín (okr. Kolín)
Místo působení Praha (okr. Hlavní město Praha) - Ústřední dům armády (1956-1970)
Praha (okr. Hlavní město Praha) - Městská knihovna v Praze (1970-)

Biografická pozn. Narozen 5. 3. 1933 v Kolíně. PhDr., knihovník (Městská knihovna v Praze, Státní technická knihovna), práce z oboru, též publikace o sběratelství. Šéfredaktor Bulletinu SKIP.
Źivotopis Ladislav Kurka je absolventem studia knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Svou profesní kariéru započal v roce 1956 v Ústředním domě armády, kde měl na starosti rozvoj vojenských osvětových knihoven. V roce 1970 musel z politických důvodů ze svého místa odejít. Zakotvil v Městské knihovně v Praze, kde se později stal vyhledávaným a oceňovaným pracovníkem na úseku výstavby pražské sítě knihoven. Podílel se na realizaci úspěšné rekonstrukce budovy ústřední knihovny na Mariánském náměstí (1996-1998). Zasloužil se o rekonstrukci a modernizaci velkého počtu poboček Městské knihovny v Praze. Problematikou architektury, výstavby a zařízení knihoven se soustavně zabývá a o této problematice přednáší na Vyšší odborné škole informačních služeb v Praze a v Kabinetu knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Rozsáhlá je i jeho odborná publikační činnost. Je spoluorganizátorem olomouckých setkání knihovníků s architekty, známých seminářů Knihovna a architektura. Podílel se na přípravě nové budovy pro STK - Národní technické knihovny. Je konzultantem pro mnoho rekonstrukcí a novostaveb českých knihoven včetně členství v porotách architektonických soutěží. Dr. L. Kurka se zúčastnil ustavení a působení Svazu knihovníků a informačních pracovníků v letech 1968 až 1970, byl redaktorem jeho prvního Bulletinu. Tuto funkci převzal i po znovuobnovení SKIP v roce 1990, resp. v roce 1992. Od 3. ročníku zavedl vydávání zvláštních čísel Bulletinu SKIP věnovaných knihovnictví v zahraničí. V edici Aktuality SKIP vycházejí za jeho redakce odborné publikace. Je členem VV SKIP, do něhož byl opakovaně zvolen.
Z mnoha mimopracovních aktivit Dr. L. Kurky zmiňme aspoň to, že je majitelem největší sbírky pohlednic československých panských sídel, je vytrvalostním běžcem, skalničkářem a aktivně pracuje ve skautském hnutí.
Medaile a ocenění Cena českých knihovníků (2001)
Medaile Z. V. Tobolky (2005)
Pražský knihovník (2006)
Další info URLRozhovor s doktorem Ladislavem Kurkou (Duha, 2014, č. 3)

LinkZobrazit záznam v online katalogu / Display record in the online catalogue
 
[ Navigace - https://aleph.nkp.cz/publ/sck / 00000 / 05 / 000000538.htm ]