NK CR   SCK - Slovník českých knihovníků
Podrobnější informace naleznete přímo v online katalogu / For more information enter the online catalogue
Záhlaví Nevoralová, Věra, 1908-1972
Narození 28. února 1908, Rakovník (okr. Rakovník)
Úmrtí 3. června 1972, Praha (okr. Hlavní město Praha)
Místo působení Praha (okr. Hlavní město Praha) - Veřejná a universitní knihovna v Praze (nyní Národní knihovna ČR) (1931-1965)

Biografická pozn. Narozena 28.2.1908 v Rakovníku, zemřela 3.6.1972 v Praze. Profesorka, knihovnice, bibliografické publikace.
Źivotopis Narodila se v Rakovníku v rodině středoškolského profesora. Po ukončení střední školy v Kolíně absolvovala obory historie a knihovnictví na Filozofické fakultě UK v Praze. Svoji profesní dráhu započala v roce 1931 v tehdejší Veřejné a universitní knihovně v Praze jako neplacená vědecká síla. Řádnou pracovnicí knihovny se stala v r. 1934 a zůstala jí, s vynuceným kratším přerušením v době nacistické okupace, až do roku 1965, kdy odešla do důchodu. Profesně se věnovala zejména české národní bibliografii, více než desetiletí pracovala jako vedoucí oddělení bibliografického popisu a katalogizace – české knižní národní bibliografie. Záběr její činnosti zahrnoval nejen knižní bibliografii, ale i další oblasti národní bibliografie, např. grafiku, speciální tisky, podílela se na bibliografické registraci gramofonových desek, zahraničních bohemik, disertačních prací, slepeckého tisku. Vypracovala Pravidla bibliografického popisu neperiodických publikací v Bibliografickém katalogu ČSSR a spolupracovala na přípravě dalších prací z této oblasti.

LinkZobrazit záznam v online katalogu / Display record in the online catalogue
 
[ Navigace - https://aleph.nkp.cz/publ/sck / 00000 / 20 / 000002086.htm ]